ORDU KORGAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

e-Devet Üzerinden Ücretli Öğretmenlik Başvuru İşlemleri

e-Devet Üzerinden Ücretli Öğretmenlik Başvuru İşlemleri

     İlçemize bağlı okulların öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere her yıl eğitim-öğretim yılı başında Müdürlüğümüze ücretli öğretmenlik başvuruları yapılmaktadır. Bu zamana kadar başvurular şahsen  ilçe milli eğitim müdürlüğümüze eğitim öğretim yılı başında bir defa yapılmaktaydı. Ancak başvurularda kolaylık sağlanması amacıyla 24.01.2018 tarihinden itibaren Bakanlığımızca ücretli öğretmenlik başvuruları e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden alınmaya başlanmıştır. Başvurular her dönem için yeniden yapılacaktır. 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönemi için ücretli öğretmenlik başvurusu yapanların da 2. Dönem için yeniden başvuru yapması gerekmektedir. 1. Dönem görevde olan ücretli öğretmenler E-Devlet üzerinden başvuru yapmadıkları takdirde 2. Dönem görevlerine devam edemeyeceklerdir.

            Başvuru yapmak için e-Devlet üzerinde arama ekranına “Ücretli Öğretmenlik” yazılarak ya da “Kurumlar” kısmından “Milli Eğitim Bakanlığı” seçilerek Bakanlığımız hizmetleri altında yer alan “Ücretli Öğretmenlik Başvurusu” ekranına ulaşılabilir. Başvuru sahibine ulaşabilmek için ilgili ekranda cep telefonu numarasının mutlaka yazılı olması gerekmektedir. Lisede “çocuk gelişimi” bölümünü okuyup üniversitede başka bir bölümü okuyanlar okul öncesi için ücretli öğretmenlik başvurusu yapmak istiyorsa başvuru ekranında yer alan ”Okul öncesi öğretmenliği için lise bilgilerimle de başvurabilmek istiyorum.” seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir. “Pedagojik formasyon” belgesi olanlar “Formasyonum var.” seçeneğini işaretleyeceklerdir. KPSS Bilgileriniz kısmını sadece KPSS10 ve KPSS121 puan türü olanlar doldurabileceklerdir. Her iki puan türü de olanlar KPSS121 puanını gireceklerdir. KPSS bilgisi girilmesi zorunlu değildir. Birinci ekrandaki bilgiler doldurulduktan sonra “Kaydet ve İlerle” butonuna basarak ikinci ekrana geçilecektir. İkinci ekranda önlisans ve lisans bilgileri seçildikten sonra il-ilçe tercihi ve branş tercihi yapılacaktır. Birden fazla ilçe ve yine birden fazla branş seçilebilecektir. Ancak bu ekranda branş tercihleri yapılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilecektir:

-Her lisans mezunu Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 9 Sayılı Kararında yer alan http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2018_01/16173253_9_cizelgeveesaslar.pdf mezun olduğu programa göre atanabileceği alanları seçebilecektir. Örneğin Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu Türk Dili ve Edebiyatı alanına başvuru yapacaktır.

-Yine her lisans mezunu aynı kararda yer alan okutabileceği dersler kısmında yer alan alanlara başvuru yapabileceklerdir. Örneğin Türk Dili ve Edebiyatı Mezunları, ortaokullarda bulunan Türkçe alanına; Fizik, Kimya, Biyoloji mezunları Fen ve Teknoloji alanına; Tarih, Coğrafya mezunları Sosyal Bilgiler alanına; Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunu Fizik, Kimya Biyoloji alanlarına başvuru yapabileceklerdir. Ancak görevlendirmelerde ilgili alandan mezun (Türkçe alanı için Türkçe bölümü mezunu) olanlara öncelik verilecektir.

-Her lisans ve önlisans mezunu sınıf öğretmenliği alanına başvuru yapabileceklerdir. Ancak öncelikle sınıf öğretmenliği mezunlarına görev verildikten sonra ihtiyacın devam etmesi halinde diğer bölüm mezunlarına da görev verilecektir.

-Halk Eğitim Merkezleri tarafından verilen 80 saatlik “Ücretli Öğretmenler İçin Özel Eğitim Uygulamaları Kursu” belgesi olanlar “Özel Eğitim” alanına başvuru yapabileceklerdir.

-Lisans ve önlisans mezunu olup İngilizce/Almanca/Arapça ve Rusça Yeterlilik Belgesi (KPDS-ÜDS (En Az 50), TOEFL-IBT (En Az 60), CBT (En Az 170-172), TOEFL-PBT (En Az 497-499), IELTS (En Az 4) sonuç belgelerinden sadece biri veya resmi  ya da özel eğitim veren kurumlardan alınan en az 120 saatlik yabancı dil kurs belgesi veya üniversite eğitiminde İngilizce/Almanca/Arapça/Rusça hazırlık sınıfı okuduğuna dair belgesi) olanlar, belgelerinde yer alan Yabancı Dil alanlarına başvuru yapabileceklerdir. Ancak görevlendirmelerde öncelik Yabancı Dil lisans bölümlerinden mezun olanlara verilecektir.

Başvuru yapanların listesi  ilçe milli eğitim müdürlüğümüz ekranına anında yansıyacaktır. Görev verileceklere cep telefonları aracılığıyla ulaşılacaktır. Başvuru sahibine telefonla ulaşılamaması halinde bir sonraki aday aranacaktır.

E-Devlet üzerinden başvuru yaptıktan sonra ilçe milli eğitim müdürlüğümüze herhangi bir belge getirilmeyecektir. Ancak görevlendirme yapıldıktan sonra görevlendirmeyi yapan müdürlüğümüz tarafından diploma örneği, varsa formasyon belgesi örneği, kimlik fotokopisi, özel eğitime görevlendirilenler için 80 saatlik kurs belgesi ve yabancı dil branşlarında birine görevlendirilenler için yukarıda özellikleri belirtilen Yabancı Dil Belgesini adaydan talep edeceklerdir. Bu belgeleri ibraz edemeyen kişilerin görevlendirmesi iptal edilecektir. Başvuru sahibi kendisine görev verilip verilmediğini e-devlet üzerinden görebilecektir. Gerek görüldüğü takdirde ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından da telefonla bilgi verilecektir. Görev verilen aday aynı gün içinde görev aldığı ilçe milli eğitim müdürlüğüne istenen belgelerle birlikte görevlendirme onayını almak ve SGK girişini yaptırmak için gidecektir.

Başvuru yapmak için herhangi bir tarih kısıtlaması yoktur. Ancak müdürlüğümüğzce görevlendirmelerin büyük bir kısmını dönem başlamadan ya da dönemin başladığı ilk hafta içinde yapacağı için, görev verecekleri kişileri sisteme yansıyan adaylardan seçecektir. Bu nedenle adayların dönem başlamadan en az bir hafta önce başvurularını yapmaları uygun olacaktır. İzleyen döneme ait başvurular dönem başlamadan e-Devlet üzerinde başvuru ekranına yansıyacak ve dönem bitene kadar başvurular açık kalacaktır.

Ders Ücreti Karşılığı (Ücretli) Öğretmenlik e- Devlet Başvuru İşlemleri İçin TIKLAYINIZ.

Tepe Mahalle Tahsin Ateş Sokak No10 Kat 2 KORGAN/ORDU - (452)671 22 76

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.