ORDU KORGAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murtaza ALAN´ın TEOG Sınavı Mesajı

İlçe Milli Eğitim  Müdürümüz Murtaza ALAN´ın TEOG Sınavı Mesajı

    

         26-27 Nisan 2017 tarihlerinde ülke genelinde yapılacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavları, 09.00 ile 12.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olup Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil derslerini kapsayan sınavlarda ilçemizdeki 11 ortaokulumuzda 473 öğrencimiz ter dökecektir.

Sayın Veliler;

         Anne ve babaların sınav sürecinde yaşadıkları en belirgin duyguların başında heyecan, endişe ve kaygı vardır. Bu sebeple sınava ilişkin kaygının temelinde sınavlar değil, sınavlara yüklenilen anlamlar, yönelttiği düşünsel tepkiler, içsel konuşmalar, yorumlar ve değerlendirmeler yatmaktadır. Adaylarımızın hazır bulunuşluk düzeyleri ve özgüvenleri ne kadar yüksekse, kaygı düzeyleri de o kadar normal, dolayısı ile başarıları da en üst seviyede olmaktadır.   

        Sınav sürecinde ailelere düşen görev,  öğrencilerimizin psikolojik olarak sınava hazır girmelerini sağlamaktır. Bu amaçla gerilmelere yol açabilecek “ Sana güveniyoruz,  heyecanlanma, korkma, yanındayız, iyi misin?, sana nasıl yardımcı olabiliriz?, seni seviyoruz, başarılı olamasan da yanındayız” gibi abartılı söz ve ifadelerden kaçınmak gerekir. Bu dönemde; çocuğunuzun güven duygusunu pekiştirmek, "yapabileceğine" ve "başarabileceğine" ilişkin inanç oluşturmak için çocuğunuzu  iyi olduğu konularda cesaretlendirip onların olumlu özelliklerini vurgulamalısınız. Unutmayın; siz çocuğunuza güvenirseniz çocuğunuz da kendisine güvenecektir.

Değerli Meslektaşlarım;

        26-27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarının sorunsuz bir şekilde tamamlanması ve emek verdiğiniz, yetiştirdiğiniz öğrencilerimizin güven ve huzur içerisinde sınavlarını tamamlamaları için üzerinize düşen görevleri hakkıyla yerine getireceğinize inancım tamdır.

         Hepinize şimdiden teşekkür ediyor, kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Sevgili öğrenciler;

          Bu sınavlar bilgi temelinize dayalı olarak analiz, sentez, yorum yapma, zamanı iyi değerlendirme, dikkat ve yeterliliklerinizi birlikte ölçmeyi hedeflemektedir.   

          Sınavlar amaçlara ulaşmada bir araçtır. Bunun dışında bir anlam yüklemek kaygı ve geriliminizi artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Kendinize inandığınız ve güvendiğiniz sürece başaramayacağınız engelin bulunmadığına inanıyorum. Sizlerden beklentimiz iyi yetişmiş, dünyayı tanıyan, kendine güvenen, araştıran, sorgulayan, milli ve manevi değerlerine bağlı bir birey olmanızdır. Geleceğimizin teminatı olan siz öğrencilerimizin bu sınavlarda başarılı olacağına inancımız tamdır. Hayalini kurduğunuz ortaöğretim kurumlarına yerleşmenizi, arzu ettiğiniz mesleğe bir adım daha yaklaşmanızı ve bugüne kadar edindiğiniz bilgi ve birikimlerinizi en üst düzeyde yansıtmanızı canı gönülden diliyorum.

      Bu vesile ile çalışmalarınızın karşılığını alabileceğiniz, gönlünüzdeki hedeflerinize ulaşabileceğiniz bir sınav süreci geçirmenizi temenni ediyor, başarılar diliyorum.

 

Murtaza ALAN

İlçe Milli Eğitim Müdürü 

Tepe Mahalle Tahsin Ateş Sokak No10 Kat 2 KORGAN/ORDU - (452)671 22 76

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.