ORDU KORGAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murtaza ALAN'ın LGS (Liselere Geçiş Sınavı) ve Bursluluk Sınavı Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murtaza ALAN'ın  LGS (Liselere Geçiş Sınavı) ve  Bursluluk Sınavı Mesajı

01 Haziran 2019 tarihinde ülke genelinde yapılacak olan "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavı", sözel ve sayısal olmak üzere iki bölüm halinde gerçekleştirilecektir. Birinci bölüm 09.30'da başlayacak, ikinci bölüm ise 11.30'da başlayacaktır. Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil derslerini kapsayan sınavlarda 238 öğrencimiz ter dökecektir. 02 Haziran 2019 tarihinde ise "İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) yapılacak ve 739 öğrencimiz bu sınava girecektir.

Sayın Veliler;

         Anne ve babaların sınav sürecinde yaşadıkları en belirgin duyguların başında heyecan, endişe ve kaygı vardır. Bu sebeple sınava ilişkin kaygının temelinde sınavlar değil, sınavlara yüklenilen anlamlar, yönelttiği düşünsel tepkiler, içsel konuşmalar, yorumlar ve değerlendirmeler yatmaktadır. Adaylarımızın hazır bulunuşluk düzeyleri ve özgüvenleri ne kadar yüksekse, kaygı düzeyleri de o kadar normal, dolayısı ile başarıları da en üst seviyede olmaktadır.   

        Sınav sürecinde ailelere düşen görev,  öğrencilerimizin psikolojik olarak sınava hazır girmelerini sağlamaktır. Bu amaçla gerilmelere yol açabilecek " Sana güveniyoruz,  heyecanlanma, korkma, yanındayız, iyi misin?, sana nasıl yardımcı olabiliriz?, seni seviyoruz, başarılı olamasan da yanındayız" gibi abartılı söz ve ifadelerden kaçınmak gerekir. Bu dönemde; çocuğunuzun güven duygusunu pekiştirmek, "yapabileceğine" ve "başarabileceğine" ilişkin inanç oluşturmak için çocuğunuzu  iyi olduğu konularda cesaretlendirip onların olumlu özelliklerini vurgulamalısınız. Unutmayın; siz çocuğunuza güvenirseniz çocuğunuz da kendisine güvenecektir.

Değerli Meslektaşlarım;

      01  Haziran 2019 tarihinde yapılacak "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav" ile 02 Haziran 2019 tarihinde yapılacak "İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınav (İOKBS)"larının sorunsuz bir şekilde tamamlanması için üzerinize düşen görevleri hakkıyla yerine getireceğinize inancım tamdır.

         Hepinize şimdiden teşekkür ediyor, kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Sevgili öğrenciler;

          Bu sınavlar bilgi temelinize dayalı olarak analiz, sentez, yorum yapma, zamanı iyi değerlendirme, dikkat ve yeterliliklerinizi birlikte ölçmeyi hedeflemektedir.   

          Sınavlar amaçlara ulaşmada bir araçtır. Bunun dışında bir anlam yüklemek kaygı ve geriliminizi artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Kendinize inandığınız ve güvendiğiniz sürece başaramayacağınız engelin bulunmadığına inanıyorum. Sizlerden beklentimiz iyi yetişmiş, dünyayı tanıyan, kendine güvenen, araştıran, sorgulayan, milli ve manevi değerlerine bağlı bir birey olmanızdır. Geleceğimizin teminatı olan siz öğrencilerimizin bu sınavlarda başarılı olacağına inancımız tamdır. Hayalini kurduğunuz ortaöğretim kurumlarına yerleşmenizi, arzu ettiğiniz mesleğe bir adım daha yaklaşmanızı ve bugüne kadar edindiğiniz bilgi ve birikimlerinizi en üst düzeyde yansıtmanızı canı gönülden diliyorum.

      Bu vesile ile çalışmalarınızın karşılığını alabileceğiniz, gönlünüzdeki hedeflerinize ulaşabileceğiniz bir sınav süreci geçirmenizi temenni ediyor, başarılar diliyorum.

 

Murtaza ALAN

İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

Tepe Mahalle Tahsin Ateş Sokak No10 Kat 2 KORGAN/ORDU - (452)671 22 76

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.