ORDU KORGAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murtaza ALAN´ın "10-16 Mayıs Engelliler Haftası" Kutlama Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murtaza ALAN´ın "10-16 Mayıs Engelliler Haftası" Kutlama Mesajı

          İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murtaza ALAN, "10-16 Mayıs Engelliler Haftası" dolayısıyla bir mesaj yayımladı. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, mesajında şu ifadelere yer verdi:

       "Bilindiği gibi Ülkemizde Engelliler haftası 10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanmaktadır. Engellilik, dünyamızın genel bir sorunu olduğu için, engelliler haftası sadece ülkemizde değil, Birleşmiş Milletlere bağlı 150 den fazla ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

     Nüfusumuzun yaklaşık olarak % 12 sini oluşturan engellilere, ilçemiz Korgan’da da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 1 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde  hizmet verilmektedir. Bu kurumdan yaklaşık olarak 200 civarında engelli vatandaşımız yararlanmaktadır. Önümüzdeki yıldan itibaren yani 2017 yılı Eylül ayı itibarıyla ilçemizde engelli bireylerimize hizmet verecek yeni bir okulun açılışını gerçekleştireceğiz.  İlçemizde Korgan Özel Eğitim Uygulama Merkezi  ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) açılmasına dair bakanlığımızdan onay gelmiştir. Açılacak bu okulumuzla ilçemizde

         1-Orta ve ağır düzeyde zihinsel yetersizliği veya otizmi olan bireyler  için özel eğitim uygulama merkezi (I. ve II. Kademe) açılması,

        2-Genel ve mesleki ortaöğretim  programlarından yararlanamayacak durumda ve 23 yaşından gün almamış, orta ve ağır düzeyde zihinsel yetersizliği veya otizmi olan özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin;  temel yaşam becerilerini geliştirmek, topluma uyumları ile iş ve mesleğe yönelik beceriler kazanmalarını sağlamak amacıyla Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) açılması bakanlığımız tarafından uygun görülmüştür. Bu yeni eğitim kurumunun İlçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

        Engelli vatandaşlarımız söz konusu olduğunda, devletimizin resmi kurumları ve sivil toplum kuruluşları bu vatandaşlarımıza hizmet etmek için hiçbir  fedakarlıktan kaçınmamaktadır. Engellilere hizmet etmek bir gönül işidir. Biz diyoruz ki asıl engelli; karşısına bir zorluk çıktığı zaman hemen pes eden, onu aşmak için mücadele etmeyendir. Engelliler için yaptığımız her hizmetin bir gün kendimize de lazım olabileceğini  unutmayalım. Engellileri  sahiplendiğimiz sürece onların hayatını engelsiz hale getirebiliriz. Bu bireyleri daha iyi anlamak için, birazcık empati yapmamız yeterli olacaktır. Engellilere verebileceğimiz en büyük desteğin onlara karşı,  bir tebessüm, bir selam, bir kucaklaşma olduğunu unutmayalım.

          Bu anlamlı hafta dolayısıyla etkinliklerin bu alandaki toplumsal sorumluluğu, hassasiyeti ve şuuru arttırmasını temenni ediyor, tüm engelli vatandaşlarımızın huzurlu ve sağlıklı bir hayat sürmelerini diliyorum."

Tepe Mahalle Hükümet Sokak No4 Hükümet Konağı Binası Kat 4 KORGAN/ORDU - (452)671 22 76

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.